x


عضویت | ورود         پشتیبانی  22356465
جاوا چیست؟
جاوا یک زبان شئ گرا است که اولین بار توسط شرکت سان مایکروسیستمز توسعه یافت.

جاوا چیست؟

جاوا یک زبان شئ گرا است که اولین بار توسط شرکت سان مایکروسیستمز توسعه یافت. این زبان مستقل از بستر (Platform) است. به این معنا که برنامه های نوشته شده به زبان جاوا می توانند بر روی سیستم عاملهای مختلف با هر نوع پردازنده ای اجرا شوند. 

برای شروع چه نیازهایی وجود دارد؟

برای شروع برنامه نویسی به زبان جاوا به بسته توسعه نرم افزار جاوا (JDK) نیاز است که می توانید از اینجا دانلود کنید. پس از دانلود این بسته آن را بر روی کامپیوتری که می خواهید برنامه ها را بر روی آن اجرا کنید نصب کرده و مطمئن شوید که java bin در بخش متغیرهای محیطی ویندوز (Environment variable) تنظیم شده باشد.

نوشتن اولین برنامه با جاوا

برای نوشتن برنامه های جاوا به یک برنامه ویرایشگر متنی نیاز است. برای شروع ویرایشگر Notepad که به صورت پیش فرض بر روی ویندوز نصب است کافی می باشد. اولین دستوری که باید با آن آشنا شوید، نحوه تعریف یک کلاس است. در جاوا همه دستورات درون کلاس نوشته می شوند. فعلا در مورد مفهوم کلاس نگران نباشید، جلوتر مفاهیم شئ گرایی و کلاس را بررسی خواهیم کرد. بهتر است در همین جا این نکته را در نظر بگیرید که جاوا به حروف کوچک و بزرگ حساس می باشد، پس در نوشتن کدها دقت لازم را داشته باشید.
public class Hello
{

}
در جاوا هر برنامه باید یک نقطه اجرای مشخص داشته باشد که با تابع main پیاده سازی می شود.
public class Hello
{
  public static void main(String[] args)
  {

  }
}
کلمه public به معنای دسترسی به تابع از خارج از کلاس و کلمه static به معنای منحصر به فرد بودن تابع است. همچنین این تابع با توجه به کلمه void خروجی نخواهد داشت. پارامتر ورودی تابع main عبارت String[] args است. به این معنی که از محل اجرای برنامه می توان تعدادی پارامتر از نوع رشته ای به تابع ارسال کرد. تو رفتگی های رعایت شده در زبان جاوا و دیگر زبان های برنامه نویسی تاثیری در اجرای کد ندارند. اما برای سادگی مدیریت برنامه بسیار کمک می کنند. حال اولین برنامه را به صورت زیر کامل می کنیم:
public class Hello
{
  public static void main(String[] args)
  {
    System.out.println("Hello World!");
  }
}
Hello World!
قسمت خاکستری رنگ خروجی برنامه می باشد. در نوشتن این برنامه توجه کنید که در کلمه System، S به صورت حرف بزرگ تایپ شده باشد.

کامپایل و اجرای برنامه

پس از نوشتن کد برنامه در برنامه Notepad آن را با نام Hello.java ذخیره کنید. توجه شود که نام کلاس و نام فایل برنامه باید یکسان باشند. حال وارد محیط Command Prompt شوید (Win+R و اجرای دستور cmd). در ابتدا دستور javac Hello.java را اجرا کنید تا برنامه شما کامپایل شده و فایل Hello.class ایجاد شود. در نهایت برای اجرای برنامه دستور java Hello را اجرا کنید تا خروجی برنامه یعنی Hello World را مشاهده کنید.

توضیحات

توضیحات دستوراتی هستند که به برنامه نویس در درک کد برنامه کمک می کنند. در جاوا برای درج توضیحات در یک خط از // و برای درج توضیحات در چند خط از /* ... */ استفاده می شود. دقت کنید که توضیحات توسط کامپایلر نادیده گرفته می شوند.
/* 
This program prints the words Hello World on the screen 
Tutorial by Firefars.com
*/

public class Hello
{
  public static void main(String[] args) // The main method
  {
    System.out.println("Hello World!"); // Print Hello World
  }
}