x


عضویت | ورود         پشتیبانی  22356465
در 90 دقیقه اولین صفحه وب خود را بسازید (آموزش HTML)
امروزه با توجه به پیشرفت علم، اینترنت می تواند بهترین و ساده ترین عامل برای پیشرفت آن باشد.

بدیهی است برای ورود به دنیای پهناور اینترنت، وب سایت کلمه ای است که شاید بیش از هر لغت دیگری شنیده شود. در نگاهی مقدماتی به وب، شاید اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که: چگونه اولین صفحه ی وب خود را بسازیم؟

مقدمه

در این مقاله مفاهیم اولیه ساخت صفحات وب را با زبان HTML فرا خواهیم گرفت. HTML یک زبان منطقی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است که با استفاده از تگ ها ( TAG یا نشانه ) به مرورگر وب مانند Internet Explorer ( یا Firefox یا Google Chrome ) نحوه نمایش متن و فرا متن را بیان می کند. شکل کلی نوشتن یک تگ به صورت زیر است: 

<تگ انتها/>محتویات<تگ ابتدا>

مثال: 

<TITLE>سلام</TITLE>


برای نوشتن دستورات زبان HTML و همچنین ویرایش آنها از ویرایشگر متنی Notepad می توان استفاده کرد. برای دسترسی به برنامه Notepad در ویندوز به آدرس زیر مراجعه کنید: 
					Start Menu/All programs/Accessories/Notepad					یا					Start Menu/run/"Type Notepad and press Enter"					یا					"Press Windows+R"/run/"Type Notepad and press Enter"					
					

نکته: کاربران گرامی به این امر توجه داشته باشند که فقط در ویندوز XP می توان از روش اول و دوم استفاده نمود. اما در کلیه نسخه های XP، ویستا و ویندوز 7 از روش سوم می توان استفاده کرد. 

نکته: برای درک بهتر مفاهیم این مقاله توصیه می شود هر مثال را در Notepad نوشته و اجرای آن را مشاهده نمایید. پس از نوشتن مثال از منوی file این برنامه گزینه ی Save as را انتخاب کرده و در مسیر مورد نظرتان فایل را با پسوند htm یا html ذخیره کنید. همچنین توجه داشته باشید که جملات فارسی در Notepad پس از ذخیره به صورت علامت سوال نمایش داده می شوند، به این دلیل که در صفحه ذخیره سازی گزینه Encoding به صورت پیش فرض در حالت ANSI قرار گرفته است و از کاراکترهای زبان فارسی پشتیبانی نمی کند. برای جلوگیری از این امر باید Encoding را در حالت UTF-8 قرار دهید و سپس فایل را ذخیره کنید. 

پس از ساخت فایلی مثل web1.html کافی است بر روی فایل ساخته شده دوبار کلیک کنید تا برنامه با مرورگر پیش فرض کامپیوتر شما اجرا شود. 

HTML

زبان HTML سرنام عبارت Hyper Text Markup Language می باشد که به منظور توصیف یک صفحه وب کاربرد دارد. HTML از تعداد زیادی تگ تشکیل شده است که هر کدام دارای ویژگی های منحصربه فرد خود می باشند، تمامی تگ ها بین دو کاراکتر < و > قرار دارند و مهمترین تگ که در برگیرنده تمامی تگ ها است، تگ <HTML> است. این تگ در ابتدای صفحه باز شده و در انتهای صفحه نیز بسته می شود. تگ بسته به صورت <HTML/> می باشد. باید به این امر نیز توجه داشت که زبان HTML به حروف کوچک یا بزرگ حساس نمی باشد. اما برای تمایز بین تگ ها و متون بهتر است تگ ها را با حروف بزرگ تایپ کنید. هر صفحه HTML شامل دو قسمت اصلی سرصفحه و بدنه است. سرصفحه با تگ <HEAD> آغاز شده و با <HEAD/> خاتمه می یابد. معمول ترین تگی که در تگ HEAD استفاده می شود تگ <TITLE>است که عنوان صفحه در آن نمایش داده می شود. همچنین بدنه صفحه نیز با تگ <BODY> آغاز و با تگ <BODY/> خاتمه می یابد. مانند مثال زیر:

<HTML> 
  <HEAD> 
    <TITLE>به اولین صفحه وب من خوش آمدید</TITLE> 
  </HEAD> 
  <BODY> 
    سلام بر دنیا! 
  </BODY> 
</HTML>


نکته: تگ ها به دو صورت باپایان و بی پایان در HTML به کار برده می شود، می توان از تگ باپایان تگ HEAD را نام برد که با <HEAD> باز شده و با <HEAD/> بسته می شود، و همچنین می توان از تگ بسته به <BR> اشاره نمود، هنگامی که در جمله استفاده می شود دیگر نیازی به بستن آن نیست. 
توضیح برنامه: در این برنامه ابتدا تگ های اولیه را باز کرده و بعد از تگ TITLE عنوان مورد نظر را نوشته و سپس تگ ها را بسته و ذخیره می نمایید. 
تمرین 1- برنامه ای بنویسید که عنوان آن کلمه دنیا در دست من است باشد.
نکته: توجه داشته باشید یک تگ می تواند صفر، یک و یا بیشتر ویژگی ( Attribute ) داشته باشد، این ویژگی ها به صورت زیر به تگ افزوده می شوند. 
<tag name att1="value1" att2="value2">

ترتیب قرار گرفتن ویژگی ها در اجرای آن ها تاثیری ندارد.

پاراگراف ( Paragraph )

یک پاراگراف در یک متن ممکن است شامل چند سطر، عکس و ویژگی های مربوط به خود باشد. به منظور نمایش یک پاراگراف از تگ <P> استفاده می کنیم که با تگ <P/> نیز بسته می شود. یکی از صفات تگ <P> صفت ALIGN است که برای تراز کردن متن از آن استفاده می شود، مانند مثال زیر:

<HTML> 
  <BODY> 
    <P ALIGN=”left”>این صفحه اولین صفحه وب من است</P> 
    <P ALIGN=”center”>آموزش گام به گام طراحی صفحات وب</P> 
  </BODY> 
</HTML>

این صفحه اولین صفحه وب من است

آموزش گام به گام طراحی صفحات وب


توضیح برنامه: در این برنامه مشاهده می کنید که دو پاراگراف داریم که هر کدام دارای مقدار ALIGN متفاوتی می باشند که در اجرای آن پاراگرف اول چپ چین و پاراگراف دوم به صورت وسط چپن است. 
مقادیر ALIGN می تواند هر یک از حالت زیر باشد:
Left: چپ چین
right: راست چین 
center: وسط چین
Justify: تراز از چپ و راست 

نکته: مرورگرها به صورت پیش فرض محتویات فایل HTML را چپ چین در نظر می گیرند، شما با صفت ALIGN می توانید جهت پیش فرض را تغییر دهید. 
تمرین 2- برنامه ای بنویسید که شامل دو پاراگراف باشد که پاراگراف اول وسط چین و پاراگراف دوم به صورت تراز از چپ و راست باشد. 

ایجاد یک سطر جدید ( Break Line )

معمولا در هنگام تایپ از فاصله و Enter به منظور رفتن به خط بعد استفاده می شود اما هنگام مشاهده در مرورگر، زبان HTML این فاصله ها و enter را نادیده گرفته و تمامی متن در یک سطر نمایش داده می شود. 

<HTML>
  <BODY>
    این کلمات 
    در یک خط
    نمایش داده می شوند
  </BODY>
</HTML>

این کلمات در یک خط نمایش داده می شوند

توضیح برنامه: همانطور که گفته شد زبان HTML فواصل و enter را نادیده می گیرد. همان طور که مشاهده می کنید با اجرای این برنامه تمام متن در یک سطر چاپ می شود. برای جلوگیری از این موضوع و نمایش متن به صورت دلخواه از تگ <BR> استفاده می کنیم. هر جایی از جمله که این تگ بیاید متن را شکسته و ادامه را به خط بعد می برد. همچنین برای ایجاد بیش از یک فاصله بین کلمات در یک جمله نیز از تگ <PRE> استفاده می کنیم که با تگ <PRE/> بسته می شود. می توان به جای استفاده از تگ <PRE> از عبارت ;nbsp& ( & خوانده می شود Ampersand ) نیز استفاده نمود. به هر تعداد فاصله که نیاز است از این عبارت استفاده می شود. همانند مثال زیر: 

<HTML> 
  <BODY> 
     www.Firefars.com 
        :آدرس ایمیل شرکت امیدرسانه پاسارگاد 
    <PRE>       شرکت امیدرسانه       پارسارگاد </PRE> 
    <P>   شرکت امیدرسانه       پارسارگاد     </P> 
  </BODY> 
</HTML>

www.Firefars.com :آدرس ایمیل شرکت امیدرسانه پاسارگاد
   شرکت امیدرسانه   پارسارگاد
شرکت امیدرسانه پارسارگاد

توضیح برنامه: در این برنامه پس از استفاده از تگ های مربوطه مشاهده می شود که متن ها به همان صورت نوشته شده نمایش داده می شود. اما تگ P فاصله ها را نادیده گرفته و تمامی متن را در کنار هم و تنها با یک فاصله نمایش می دهد. 
تمرین 3- برنامه ای بنویسید که بین دو کلمه ی امیدرسانه و پاسارگاد سه فاصله باشد،و قبل از کلمه ی بیزآپ دو فاصله باشد.
نکته: می توان از تگ <PRE> بدون استفاده از تگ <TABLE>جدول ایجاد نمود( در ادامه با این تگ آشنا خواهید شد. )، تنها کافیست متن را با همان فواصل مورد نظر در کد برنامه( Node pad ) تایپ نمود، همانند مثال زیر:

<HTML> 
  <BODY> 
    <PRE> 
      نام    نام خانوادگی     سن 
      محمد           نجفی      21 
      کامران         رفعتی      26     
    </PRE> 
  </BODY> 
</HTML>

					نام  نام خانوادگی   سن 					محمد     جفی   21    					کامران    رفعتی   26  					

توضیح برنامه: نوشتن این دستورات نیز باعث می شود تا اطلاعات وارد شده به صورت جدول در خروجی نیز به صورت جدول نمایش داده شود. 
تمرین 4- برنامه ای بنویسید که جدول زیر را در خروجی نمایش دهد. 
نام    نام خانوادگی    مقطع تحصیلی 
پروانه    امیری          دیپلم 
عسل    محمدی      کاشناسی

ایجاد سرتیترها ( Head )

همان طور که می دانیم سرتیترها در ابتدای هر متن به صورت درشت (bold) نمایش داده می شود و کاربر می تواند با مشاهده ی تیترها به مقصد مورد نظر خود سریعتر دست یابد. بدین منظور در زبان HTML برای نوشتن تیترها از تگ <H> استفاده می شود، که دارای 6 سطح می باشد ( H1,H2,H3,H4,H5,H6 ) . تگ <H1> بزرگترین فونت را دارا می باشد و کوچکترین فونت آن مربوط به تگ <H6> می باشد که کاربر طبق نیاز خود، از آن استفاده می کند. همانند مثال زیر:

<HTML> 
   <BODY> 
      <H1>خوش آمدید </H1> 
      <H2> خوش آمدید </H2> 
      <H3> خوش آمدید </H3> 
      <H4> خوش آمدید </H4> 
      <H5> خوش آمدید </H5> 
      <H6> خوش آمدید </H6> 
   </BODY> 
</HTML>

خوش آمدید

خوش آمدید

خوش آمدید

خوش آمدید

خوش آمدید
خوش آمدید

نکته1- محتوای تگ های سرتیتر، به ترتیب از شماره کوچک به بزرگ برای موتورهای جستجو ( مانند گوگل ) بیشترین ارزش را دارد. به عنوان مثال آنچه در تگ 
<H1> می آید، توسط ربات های موتورهای جستجو به عنوان یک مطلب با ارزش در نظر گرفته می شود. 
توجه داشته باشید با ویژگی ALIGN نیز می توانید جهت نمایش متن را در این تگ تغییر دهید.
تمرین 5- . برنامه ای بنویسید که 6 سرتیتر داشته باشد، H1, H3 و H5 آن به صورت وسط چین و H2 آن به صورت چپ چین باشد و بقیه به صورت راست چین باشد؟

توضیحات ( Comment )

برنامه نویسان برای درج توضیحات یا نکاتی که تمایل ندارند در خروجی برنامه ( مرورگر ) نمایش داده شود، اصطلاحا آن را به شکل توضیحات می نویسند. از این رو در HTML توضیحات را بین <-- و --!> قرار می دهیم. 

<HTML> 
   <BODY> 
      <!-- این جدول مشخصات است --> 
    <PRE> 
      نام    نام خانوادگی     سن 
      محمد           نجفی      21 
      کامران         رفعتی      26     
    </PRE> 
   </BODY> 
</HTML>

					نام  نام خانوادگی   سن 					محمد     جفی   21    					کامران    رفعتی   26  					
ا

توصیحات: هنگام اجرای برنامه در مرورگر جمله ی ( این جدول مشخصات است ) نمایش داده نمی شود اما در کد برنامه مشاهده می شود. 

درج کاراکتر

برای اینکه در صفحه ی وب خود کاراکترهای خاصی را درج نماییم، می توان کد اسکی (Ascii) آن را نوشت به این صورت که ابتدا ;?#& میگذاریم و به جای ؟ کد اسکی کاراکتر مورد نظر را می نویسیم. مثلا علامت copy write دارای کد اسکی 169 می باشد که جای ؟ جایگزین می شود. روش دیگر نمایش کاراکتر های خاص در زبان HTML، استفاده از کد HTML آن ها می باشد. لیست این کد ها را می توانید درجدول زیر مشاهده فرمایید. 

نامHTML کدنتیجه
Non-breaking space&nbsp;[ فاصله خالی یا Space]
Less-than&lt;<
Greater-than&gt;>
Ampersand&amp;&
Copyright&copy;©
Trademark&reg;®
Cent&cent;¢
Degree sign&deg;°
double-less than&laquo;«
Micron&micro;µ
Midline dot&middot;
Negation, continuation line&not;¬
Paragraph&para;
Plus/Minus&plusmn;±
British Pound&pound;£
double greater than&raquo;»
Section&&sect;§
Yen&yen;¥


مانند مثال زیر:

<HTML> 
   <BODY> 
      <P ALIGN=”left” >&#169این صفحه اولین صفحه وب من است</P> 
      <P ALIGN=”center”>&copyبرای آموزش به سایت بیزآپ رفتم</P> 
   </BODY> 
</HTML>

©این صفحه اولین صفحه وب من است

©برای آموزش به سایت بیزآپ رفتم


سبک فونت ( Font Style )

برای تعیین سبک فونت در زبان HTML، تگ های خاصی در نظر گرفته شده است که شامل BOLD, ITALIC, UNDERLINE, STRIKOUT می باشد. 
معمولا برای متمایز کردن بخشی از متن با سایر بخش ها از این تگ ها استفاده می شود. شیوه کار به این صورت است که: 
BOLD ( بزرگ نمایی متن ): متن باید بین <B> و <B/> قرار گیرد. 
ITALIC ( نمایش متن مورب ): متن باید بین<I> و <I/> قرار گیرد. 
UNDERLINE ( نمایش متن زیر خط دار ): متن باید بین<U> و <U/> قرار گیرد. 
STRIKEOUT ( نمایش متن خط خورده ): متن باید بین<STRIKE> و <STRIKE/> قرار گیرد. 

همانند مثال زیر: 

<HTML> 
   <BODY> 
    <B>نمایش متن به ضخیم </B>
    <I>نمایش متن مورب </I>
    <U>نمایش متن زیرخط دار </U>
    <STRIKE>نمایش متن خط خورده </STRIKE>
   </BODY> 
</HTML>

نمایش متن به ضخیم
نمایش متن مورب 
نمایش متن زیرخط دار 
نمایش متن خط خورده

توضیح برنامه: در این برنامه خطوط نمایش داده شده به ترتیب، ضخیم، مورب، زیر خط دار و خط خورده می باشند. 
تمرین 7- برنامه ای بنویسید که شامل 3 خط باشد که خط اول و دوم آن مورب و یک خط آن متن خط خورده باشد. 

زیر نویس - بالا نویس کردن متن ( Sub script, Super script )

هدف از زیر نویس یا بالا نویس کردن متن، همان اندیس گذاری یا توان گذاری است. متن زیر نویس کمی پایین تر از متن اصلی و متن بالا نویس کمی بالاتر از متن اصلی قرار می گیرد. توجه داشته باشید که برای زیر نویس کردن متن، آن را بین دو تگ <SUB> و <SUB/> قرار می دهیم. همچنین برای بالا نویس شدن آن، از تگ <SUP> و <SUP/> استفاده می کنیم. مانند:

<HTML> 
   <BODY> 
    <P>این یک متن<SUP>بالا نویس </SUP>است</P>
    <P>این یک متن<SUB>زیر نویس </SUB>است</P>
   </BODY> 
</HTML>

این یک متنبالا نویس است

این یک متنزیر نویس است


توضیح برنامه: همانگونه که می بینید <SUB> و <SUP> در تگ <P> قرار گرفته شده اند. در مثال بالا پاراگراف اول، متن را به صورت بالا نویس و پاراگراف دوم، متن به صورت زیر نویس نمایش می دهد. 
تمرین 8- برنامه ای بنویسید که سه سطر رانمایش دهد. کلمات اول این سطرها یه صورت بالانویس و کلمات آخر آن ها پایین نویس باشند. 

تغییر نوع فونت ( Font Type )

برای تغییر فونت متن در HTML از تگ <FONT> استفاده می شود. برای این منظور ویژگی FACE را برابر با نام فونت مورد نظرمان قرار داده و با تگ <FONT/> به دستور خاتمه می دهیم. همانند مثال زیر:

<HTML> 
   <BODY> 
    <P><FONT FACE="Arial"> Arialمتن با فونت</FONT></P>
    <P><FONT FACE="tahoma"> tahomaمتن با فونت</FONT></P>
   </BODY> 
</HTML>

Arialمتن با فونت

tahomaمتن با فونت


توضیح برنامه: همانند مثال قبل این تگ را نیز در تگ P استفاده کردیم که پاراگراف اول متن با فونت Arial و پاراگراف دوم متن با فونت Tahoma نمایش داده می شود. 
تمرین 9- برنامه ای بنویسید که شامل سه پاراگراف باشد، پاراگراف اول با فونت zar و پاراگراف دوم با فونت serif باشد. 

اندازه ی فونت ( Font Size )

اندازه ی فونت یکی از موارد مهم در نمایش متن است. از این رو با توجه به نوع متن، برای خوانایی بهتر آن اندازه ها را تنظیم می کنیم. برای تغییر اندازه ی یک پاراگراف از تگ FONT، ویژگی SIZE آن را تغییر می دهیم. رنج این تغییرات اعداد 1 تا 7 است که عدد 1 نشان دهنده ی کوچکترین سایز و عدد 7 نماد بزرگترین سایز می باشد. همانند مثال :


<HTML> 
   <BODY> 
    <P><FONT SIZE="3">پاراگراف با فونت 3</FONT></P>
   </BODY> 
</HTML>

پاراگراف با فونت 3


توضیح برنامه: در این برنامه پاراگراف را به اندازه مورد نظرمان تعیین کردیم که مطالب آن با فونت 3 نمایش داده می شوند . 
تمرین 10- دو برنامه بنویسید که در برنامه اول فونت 6 برای تمامی متون در نظر گرفته شود و در برنامه ی دوم دارای دو پاراگراف باشد، پاراگراف اول با فونت 5 و پاراگراف دوم با فونت 2نمایش داده شوند. 

رنگ فونت ( Font Color )

رنگ متن نیز همچون عواملی دیگر در خوانایی یک مقاله نقش به سزایی دارد. انتخاب رنگ مناسب باعث جذابیت بیشتر وب سایت می شود. در زبان HTML برای تغییر رنگ متن از دو روش می توان استفاده کرد:
روش اول:  اگر بخواهیم رنگ کل متن را تغییر دهیم در تگ <BODY> از ویژگی TEXT استفاده می کنیم. 
روش دوم: اگر بخواهیم رنگ قسمتی از متن را تغییر دهیم در تگ<FONT> از ویژگی COLOR استفاده می کنیم. 

البته به این نکته توجه داشته باشید که معادل هگزادسیمال ( Hexadecimal ) رنگ ها نوشته می شود. 
نکته: هگزادسیمال یک رنگ، معادل شانزده بیتی آن است. شکل استاندارد این مدل نمایش رنگ، #RGB ،می باشد که به ترتیب R بیان کننده ی رنگ قرمزRED) ، G) بیان کننده ی رنگ سبز (GREEN) و B بیان کننده ی رنگ آبی (BLUE) است. به جای هر یک از این حروف یک عدد دو رقمی از 0 تا F می نشیند. در جدول زیر می توانید نام شانزده رنگ اصلی و معادل هگزادسیمال آنها را مشاهده کنید.

مقدار هگزادسیمالنام رنگمقدار هگزادسیمالنام رنگ
#00FFFFAqua#000000Black
#0000FFBlue#FF00FFFuchsia
#808080Gray#008000Green
#00FF00Lime#800000Maroon
#000080Navy#808000Olive
#800080Purple#FF0000red
#c0c0c0Silver#008080Teal
#FFFFFFWhite#FFFF00Yellow

<HTML>
   <BODY TEXT="Blue">
     <P><FONT COLOR="#FF0000">متن با رنگ قرمز</FONT></P>
     دیگر متون به رنگ پیش فرض آبی است
   </BODY> 
</HTML>

متن با رنگ قرمز

دیگر متون به رنگ پیش فرض آبی است

توضیح برنامه: در برنامه فوق رنگ تمامی متنون آبی می باشد اما متن قرار گرفته شده در <P> با توجه با تغییرات داده شده، به صورت قرمز نمایش داده می شود. (تنظیمات هر تگ نسبت به تنظیمات عمومی، اولویت دارد. ) 
تمرین 11-برنامه ای بنویسید که دارای 2 پاراگراف باشد. رنگ متن به صورت پیش فرض سبز بوده ولی پاراگراف اول، قرمز نمایش داده شود. (برای پاراگراف اول از معادل هگزا دسیمال آن استفاده کنید.) 

نکته: توجه داشته باشید، رنگ های تند مانند قرمز یا آبی پر رنگ یا رنگ های کدر مانند سیاه برای پس زمینه وب سایت مناسب نمی باشند. این رنگ ها به سرعت چشم انسان را خسته می کنند. 

تعیین رنگ پس زمینه صفحه ( Back Ground Color )

اگر بخواهیم رنگ پس زمینه ی صفحه ی وب خود را تغییر دهیم، در تگ <BODY> از ویژگی BGCOLOR استفاده می کنیم. توجه داشته باشید علاوه بر نام رنگ در تگ ها از معادل هگزادسیمال آن نیز می توان استفاده کرد. :

<HTML> 
   <BODY TEXT="WHITE" BGCOLOR="BLUE"
    تمامی متن سفید و پس زمینه به رنگ آبی است 
   </BODY> 
</HTML>

تمامی متن سفید و پس زمینه به رنگ آبی است


توضیح برنامه: در این برنامه صفحه به رنگ آبی و متن ها به رنگ سفید نمایش داده می شود. 
تمرین 12- برنامه ای بنویسید که در آن رنگ پس زمینه ی صفحه قرمز و متن آن به رنگ سیاه نمایش داده شود. 

تنظیم اندازه حاشیه صفحه ( Margin )


© 1395 کلیه حقوق این وب سایت برای Bizup.ir محفوظ است | طراحی وب سایت