x


عضویت | ورود         پشتیبانی  22356465
مدل OSI
OSI مخفف Open Systems Interconnection، مدل پایه و اساسی برای شبکه های کامپیوتری می باشد.

OSI مخفف Open Systems Interconnection، مدل پایه و اساسی برای شبکه های کامپیوتری می باشد. علی رغم وجود استانداردهای دیگر، اکثر شرکت های معتبر فعال در زمینه شبکه های کامپیوتری، از این استاندارد استفاده می کنند. این مدل در سال ۱۹۸۴ توسط ISO، یک سازمان بین المللی استاندارد سازی ارائه گردید. مدل OSI از هفت لایه برای تشریح فرآیندهای مربوط به ارتباطات استفاده میکند. هریک از لایه ها مسئولیت انجام عملیات خاصی را برعهده دارند. به طور خلاصه مدل OSI به شما اجازه می دهد، عملکرد پیچیده ارتباطی شبکه را در لایه های مختلف پیاده سازی کنید. به کمک OSI می توانید جزئیات انتقال اطلاعات میان دو نرم افزار، بر روی دو کامپیوتر را مشاهده کنید. مزایای 7 لایه مدل مرجع OSI عبارتند از:
 • پیچیدگی ارتباطات شبکه به کمک لایه لایه شدن مدل کاهش می یابد.
 • ارتباطات شبکه ای را به قسمت های کوچکتر تقسیم میشود.
 • به شرکت هایی که می خواهند به صورت مشترک بر روی یک محصول کار کنند، این امکان را می دهد تا به صورت یکپارچه و استاندارد کار کنند.
 • به سخت افزار و نرم افزار های مختلف این امکان را می دهد تا راحت تر بر روی شبکه با یکدیگر ارتباط داشته باشند.
 • بدون دخالت در قسمت های دیگر امکان گسترش و تغییر هر لایه از شبکه وجود دارد.

هفت لایه ی OSI عبارتند از:

 1. Application: این لایه با سیستم عامل و برنامه های کاربردی ارتباط دارد. به عنون مثال پیاده سازی نرم افزار مدیریت پست الکترونیک در این لایه انجام میگیرد.
 2. Presentation: مسئول شکل دهی و فرمت داده ها به صورتی استاندارد برای لایه Application می باشد. رمزنگاری و حفظ امنیت اطلاعات از دیگر وظایف این لایه است.
 3. Session: این لایه مسئول ایجاد و حفظ ارتباط بین ماشین فرستنده و دریافت کننده اطلاعات است.
 4. Transport: این لایه مسئول مدیریت انتقال جریان داده ها، بررسی خطاء و بازیابی اطلاعات از دست رفته است. پروتکل های TCP، UDP و SPX در این لایه پیاده سازی شده اند.
 5. Network: در این لایه مسیر ارسال داده ها (روتینگ یا مسیریابی) به کمک آدرس های IP مبداء، IP مقصد و Subnet مشخص میشود. پروتکل های IP و IPX در این لایه پیاده سازی شده اند..
 6. Data: در این لایه آدرس دهی فیزیکی و یا سخت افزاری (MAC) و نحوه چیدمان شبکه (توپولوژی) مشخص میشود.
 7. physical: در این لایه انتقال داده در قالب بیت ها و سیگنال های الکتریکی به کمک کابل ها، کانکتورها و... صورت می پذیرد.
مدل OSI به صورت یک مدل مرجع بوده و پروتکل های عملیاتی شده متفاوت هستند. به عنوان مثال TCP/IP یک مدل عملیاتی از مدل مرجع OSI است.