x


عضویت | ورود         پشتیبانی  22356465
راهنمای خرید کامپیوتر شخصی
راهنمای قدم به قدم برای خرید قطعات کامپیوتر شخصی

پردازنده
برای پردازنده در بازار کامپیوتر، دو مارک اصلی موجود است، 1) Intel 2)AMD. هر دو این پردازتپنده ها از لحاظ کارایی مناسبند اما پردازنده Intel کارایی بالاتری را ارائه می دهد، در عوض قیمت بالاتری نیز دارد. برای ارزیابی پردازنده ها تنها نباید به سرعت پردازنده اکتفا نمود، زیرا دو عامل مهم دیگر، نام سازنده و میزان حافظه ،cache تا حد زیادی در کارایی پردازنده ها موثرند. 

پردازنده های Intel را به دو گونه Pentium و Celeron  تقسیم می کنند. که هر گونه از لحاظ کاریی با گونه دیگر متفاوت است. پردازنده های  AMD را نیز می توان به دو گونه Athlon وDuron  تقسیم بندی نمود. 

از جمله پروسسورهای با قابلیت بسیار بالا و گرانقیمت می توان به(3200+)  ATHLON XP،(3200+) ATHLON 64(3200+)، ATHLON 64 FX-53 (3.2)  ،(3.2) PENTIUM4 و(3.2) PENTIUM4 EXTREME EDITION اشاره نمود. مورد اول، قدرت خوبی روی دسکتاپ ارائه می کند.
 مورد دوم، برای امور صوتی و تصویری و نیز بازیها و مورد سوم ، برای کارهای سینمایی مناسبند. قابل ذکر است، در بسیاری موارد در این گروه از پردازنده ها قیمت با شیب بیشتری نسبت به کیفیت صعود پیدا می کند.

اما پردازنده های خوبی وجود دارند که قیمت و نیز کارایی آنها نسبت به گروه اول پایین تر میباشد که از آن جمله می توان به ATHLON XP (2600+ to 3000+) و PENTIUM 4 (2.4 to 3) اشاره نمود. 

اما گروهی از پردازنده ها که نسبت به سایرین ارزان تر می باشند، پردازنده هایی مثل ATHLON XPA(2200 to 2500) ، Celeron(2.0 GH) و PENTIUM 4 (1.8 t0 2.4 GH) ، پردازنده هایی هستند که تولید زیادی ندارند ولی عملکرد آنها بد نیست. اما پردازنده هایی که دیگر تولید نمی شوند و عملا کارایی ندارند، که از آن میان می توان DURON، ATHLON(LESS THAN 2400)، CELERON (LESS THAN 2.0)، PENTIUM 3و C3 را نام برد.

کارت گرافیک
برای کسانی که از کامپیوتر برای اجرای بازیهای کامپبوتری ساده استفاده می نمایند، وجود یک کارت گرافیک غیر سه بعدی که استاندارد گرافیکی DIRECTXP را بطور کامل پشتیبانی کند و نیز دارای حداقل 64MB حافظه باشد، کافی است. اما برای بازی های کامپیوتری سه بعدی و پیشرفته، علاوه بر موارد بالا، باید دارای حداقل 128MB حافظه باشد. برای مورد اول، اینترفیس های AGP و یا PCI-EXPRESS و برای مورد دوم، اینترفیس PCI-EXPRESS مناسبترند.
برای استفاده های معمولی از کامپیوتر، هر نوع کارت گرافیکی می توان استفاده نمود. برای طراحی های گرافیکی مثل ادیت ویدیو کارت گرافیک باید دارای قابلیتی بنام VIVO، (VIDEO-IN/VIDEO-OUT) ، برای ورودی-خروجی به یا از کامپیوتر باشند. 

حافظه یا RAM
نکته مهم در خرید رم، علاوه بر میزان حافظه، سرعت باس آن می باشد. علاوه بر آن، در هنگام خرید مادربرد نیز باید به تعداد اسلاتهای رم آن توجه داشته باشیم تا اگر زمانی قصد ارتقای حافظه رم خود را داشتیم، محدودیتی نداشته باشیم. 
حداقل میزان حافظه RAM، 128 MB میباشد، اما برای اجرای برنامه هایی مثل واژه پرداز، به حافظه بالاتری تا 256 MB نیازمندیم. همچنین برای وب گردی تا 384 MB ونیز بمنظور اجرای بازیهای کامپیوتری حداقل 512MB رم، مورد نیاز است. اما کسانی که از کامپیوتر برای انجام کارهای گرافیکی سنگین و بازیهای پیشرفته استفاده می کنند، به حافظه ای بیشتر از 512MB نیازمندند.
هم اکنون سه نوع حافظه DDR، SDRAM و RDRAM موجودند که از آن میان تنها حافظه DDR برای مصارف خانگی کاربرد دارد.

هارد دیسک
علاوه بر حجم حافظه، میزان حافظه CACHE و نیز سرعت هارد دیسک بر کیفیت آن نقش بسزایی دارند. حداقل حجم هارد دیسک مناسب، 60 الی 80 گیگابایت میباشد که البته این مقدار حداقل میباشد و ظرفیت ها ی خیلی  بالاتر از این میزان نیز امروزه بسیار رایج اند. برای سرعت هم 7200RPM مناسب میباشد. همچنین هارد دیسک های با کیفیت به حداقل 8MB حافظه نهان نیاز دارند.