x


عضویت | ورود         پشتیبانی  22356465
زندگینامه استیو جابز
پاول استیو جابز، در 24 فوریه 1955 در سان فرانسیسکو بدنیا آمد.

پاول استیو جابز، در 24 فوریه 1955 در سان فرانسیسکو بدنیا آمد. پدر و مادر بیولوژیکی او خووان کارول شیبل و عبدالفتاح جان جندلی بودند که در آن زمان هر دو دانشجو بودند. همچنین جندلی استاد خووان نیز بود، زیرا جندلی که یک مسلمان سوری بود، خیلی سریع مدارج تحصیلی را پشت سر گذاشته بود. در هنگام تولد استیو، آن دو هنوز ازدواج نکرده بودند به همین دلیل مجبور به واگذاری سرپرستی وی شدند. سرانجام او توسط پل رینهولد جابز و کلارا هاگوبیان به سرپرستی پذیرفته شد. پل جابز عضو کادر فنی موتورخانه گارد ساحل بود و کلارا جابز یک حسابدار بود. بعدها او در سن 5 سالگی به همراه خانواده اش به کالیفرنیا مهاجرت نمود.

استیو در کودکی بیش فعال بود به گونه ای که یکبار بعلت خوردن سم مورچه دچار مسمومیت شدید شد. مادرش یک سال زودتر خواندن را به او آموخت و به دلیل استعداد زیادش توانست دوره ابتدایی را یک سال زودتر به اتمام برساند. 
در نوجوانی با فردی بنام استیو وزنیاک آشنا می شود و از آنجایی که هردو علاقه زیادی به الکترونیک داشتند خیلی زود با یکدیگر صمیمی می شوند.  

در سال ۱۹۷۲، جابز از دبیرستان هومستید در کالیفرنیا فارغ‌التحصیل شد و در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورگن مشغول به تحصیل شد، ولی پس از یک نیمسال تحصیلی کالج را رها کرد. حدود دو سال بعد  او به همراه استیو وزنیاک، حضور در جلسات انجمن رایانه هوم‌برو را آغاز نمود. پس از مدتی توانست به عنوان تکنسین در شرکت آتاری مشغول به کار گردد.
 هنگامی که استیو 21 ساله بود، کامپیوتر شخصی وزنیاک را که او خود ساخته بود دید و او را متقاعد کرد که یک شرکت تولید کامپیوتر راه اندازی کند. 

سرانجام در سال 1976 شرکت اپل در پارکینگ خانواده جابز تاسیس شد. از آنجایی که استیو گیاه خوار بود و بخصوص به سیب علاق زیادی داشت نام اپل را برای شرکت برگزیدند. نخستین کامپیوتر شخصی که استیو و وزنیاک ساختند، Apple1 بود. دو سال بعد با ساخت Apple2 شرکت اپل در بازار کامپیوتر بسیار مطرح شد و سرانجام در سال 1980 با عمومی شدن سهام شرکت اپل، در آمد زیادی نصیب این شرکت شد.  

اما در سال 1984 رابطه جابز با مدیر اجرایی شرکت،شولی، که قبلا مدیر کارخانه پپسی کولا بود، به تیرگی کشید و درنهایت منجر به اخراج جابز از سمت ریاست بخش مکینتاش گردید. در سال 1986 جابز تمام سهامی را که از شرکت اپل داشت بجز یکی، فروخت و شرکتی بنام Next را تاسیس نمود. با اینکه شرکت Next در بازار جهانی خیلی مطرح نبود اما دستاورد های زیادی بدست آورد که از آن جمله می توان به کامپیوترهای Nextcube که سبب برپایی نخستین سرور کامپیوتری جهان شد و نیز  سیستم ایمیل Nextmail که امکان ارسال گرافیک و صوت را داشت، اشاره نمود .

در سال 1986، جابز یک شرکت پویانمایی رایانه ای را به قیمت 10 میلیون دلار خرید. بعدها این شرکت پیکسار نامیده شد. این شرکت با ساخت انیمیشن های موفقی مثل داستان اسباب بازی 2 توانست قله های صعود را یک به یک بپیماید و و موفق به دریافت جوایز اسکار زیادی گردید. سرانجام در سال 2006 شرکت پیکسار توسط والت دیزنی خریده شد و بدین ترتیب استیو به بزرگترین سهامدار شرکت والت دیزنی و نیز عضو هیئت مدیره این شرکت مبدل گشت. 

پاول استیون جابز سرانجام در 5 اکتبر 2011، در سن 56 سالگی، بر اثر بیماری سرطان لوزالمعده در منزلش درگذشت.